САЙТ ТЕАТРУ ІМЕНІ М.СТАРИЦЬКОГО 2012 - 2014 років
САЙТ ПАМ'ЯТІ КОЛИШНЬОГО ДИРЕКТОРА ТЕАТРУ ДАНЧУКА ПЕТРА ІВАНОВИЧА
Випадкові Фото
Відео
Музика
Пошук на сайті

ХМЕЛЬНИЧАНАМ ПОКАЖУТЬ «НІЧ ПЕРЕД РІЗДВОМ»

  Хмельницький муздрамтеатр імені М. Старицького стоїть на порозі нового 83-го сезону. На глядачів очікують три прем’єри та новорічна казка. На Різдво театралів запрошують на бал, а у березні — на день народження Кобзаря. Квитки на вистави не подорожчають.

  — Новий театральний сезон офіційно стартує з фестивалю «На краю осені з Мельпоменою — 2013», — каже художній керівник театру імені Старицького Марина Семенюк. — У новому сезоні ми покажемо дві обіцяні прем’єри — «Благочестива Марта», яку поставив Володимир Веляник, — 13 листопада, та «Стрибок у постіль» молодого режисера Дмитра Гусакова — 17 листопада.

  Несподіванкою для глядачів у цьому році стане прем’єра вистави «Отель двох світів» за Шміттом.

  — Режисером вистави є заслужена артистка України Лариса Курманова, — каже Марина Семенюк. — Її глядач знає як артистку, а тепер побачить у новому амплуа в якості режисера.

  На Новий рік театрали готують традиційні вистави-інтермедії для найменших глядачів.

  — Головний режисер Тернопільського академічного обласного українського драмтеатру імені Тараса Шевченка Олег Мусійчук поставить на сцені нашого театру новорічну казку для дорослих «Ніч перед Різдвом» за Гоголем, — каже Марина Семенюк. — Так ми вирішили додати дива не тільки маленьким глядачам, а й дорослим.

  На Різдво творчий колектив запрошує всіх на третій різдвяний бал.

  — На першому балу було дуже мало глядачів, — каже художній керівник. — На другому ми перебороли себе і вирішили, що якщо навіть не буде гостей, гратимемо для себе і танцюватимемо самі, але глядачів у залі було дуже багато.

  Театрали готуються і до 200-річного ювілею від дня народження Тараса Шевченка.

  — Багато театрів ставлять «Назара Стодолю», але ми вирішили змінити матеріал і поставити «Невольника» у перекладі Кропивницького, — каже Марина Семенюк. — Крім цього, ми вирішили оновити музичний і хореографічний матеріал театру. Над створенням абсолютно нової сучасної програми працюємо зараз з диригентом Леонідом Деркачем та балетмейстером Олександром Шиманським.

  Подорожчання квитків на вистави у новому театральному сезоні не буде.

  — Ми хочемо залучати глядача не ціновою політикою, а творчою і репертуарною, — каже Марина Семенюк. — До нас ходять здебільшого представники бюджетної сфери, тому вважлива розумна цінова політика.

  Творчий склад театру, як і у минулому році, залишиться таким самим. Абсолютно всі актори задіяні у виставах і мають можливість показати себе у нових ролях.

  — У театрі працюють дитяча балетна та акторська студії, — каже Марина Семенюк. — У цьому році відкрили студію бального танцю і декоративно-прикладного мистецтва. Діти допомагають нам робити реквізит для вистав. Для акторів проводимо акторські тренажі, тренажі з хореографії та пластики.

  Олена СТОЙКО

  (тижневик «ВСІМ»).

__________________________________

ВІТРИЛА НАД РІДНИМ ТЕАТРОМ

Нещодавно один мій хороший приятель, глянувши на великі рекламні банери, що височіють на фасадах нашого театру, задумливо мовив: «Це, як на мене, дуже нагадує корабельні вітрила. Гм... навіть символічно якось: вітрила — і раптом... над театром». Я тоді посміхнулася на ці його асоціації, а потім і собі замислилася: може, й справді, це... вітрила? Наші, театральні вітрила-крила, що їх напинає дужий вітер вічного творчого неспокою. І так — впевнено і швидко — прямує вперед наше величне мистецьке судно...

Застосування банерів, покликаних анонсувати найближчі великі постановки Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Старицького, ми розпочали відносно недавно. Але це вже стало доброю новітньою традицією нашого мистецького закладу. І наші шановні глядачі вже неодноразово переконувалися в тім, що масштабність, солідність цих постановок абсолютно відповідають задекларованим нами обіцянкам.

Приміром, 22 вересня минулого року наш колектив приємно вразив серця глядачів, котрі завітали до театру на урочистості з нагоди 75-річчя Хмельницької області. Як ми і обіцяли, героїко-епічна, глибоко народна драма «Правда Богдана Хмельницького» стала справжньою родзинкою обласних ювілейних заходів. Тому й, на знак поваги до історичної постаті Богдана Хмельницького і враховуючи великий глядачевий попит на цю виставу, вирішено було нею розпочати минулий театральний сезон. Показуватимемо її і в новому сезоні — 2013-2014 років.

Ми фактично закінчили реалізацію ще одного оригінального творчого проекту — постановку комедії «Благочестива Марта». Комедія «Благочестива Марта» — всесвітньо відомий твір іспанського драматурга Тірсо де Моліни (1579—1648).  Наші шановні глядачі напевне пам’ятають радянську двосерійну мелодраму, зняту в 1980 році на кіностудії «Ленфільм» режисером Яном Фрідом за мотивами цієї комедії. Проте режисер-постановник вистави Володимир Веляник не пішов протореною стежиною, а вирішив запропонувати своє прочитання твору. Разом із літературним консультантом Ростиславом Балемою він адаптував текст майбутньої сценічної версії до найбільш вірогідних мистецьких запитів сучасного глядача. Актори театру успішно опанували ролями: ДОН ГОМЕС — заслужений артист України І. Сторожук; ДОНЬЯ МАРТА — артистка Е. Мужевітіна, М. Семенюк; ДОНЬЯ ЛУСІЯ — артистки Г. Іванова, Е. Санько; ДОН ФЕЛІПЕ — артисти А. Клименко, В. Веляник та інші.

Як ви розумієте, хоча й постановка комедійна, але правдиво передати на сцені дух іспанського середньовіччя, дух інтриганства і вічної погоні за коханням — справа надсерйозна. Над цим мудрував художник-постановник Олександр Долоянц (виготовлялися вельми виразні, реалістичні декорації). До речі, дія відбуватиметься на тлі іспанського двору. Не обійдеться і без видовищних сценічних боїв, постановкою яких активно опікувався заслужений артист України Ігор Сторожук.

І ще одна родзинка нової вистави: її музичним оформленням з неодмінним орієнтуванням на багатющий іспанський музичний колорит займалися відомий композитор — народний артист України Микола Балема, а також Олег Сабій. Отож чекайте на видовищну кориду!..

А на відкриття нового театрального сезону ми приготували шанувальникам театрального мистецтва, небайдужим до національної культурної спадщини, чудовий подарунок — прем’єру вистави «Запорожець за Дунаєм» за однойменною відомою народною оперою, приурочену до 200-річчя з дня народження її автора — видатного співака та композитора Семена Гулака-Артемовського.

Опера «Запорожець за Дунаєм» написана С. Гулаком-Артемовським у 1862 році. Далі, після шаленого успіху, її доля складається драматично — оперу раптом... вилучають з репертуару імператорських театрів. І лише після 1881 року, коли було дозволено ставити українські п’єси одночасно з російськими, мандрівною трупою театру Товариства «Руська Бесіда» поставлено у Львові «…Артемовського-Гулака «Запорожець за Дунаєм». Згодом, 11 червня 1884 року, в Ростові на Дону трупа видатного українського театрального діяча Михайла Старицького здійснила постановку цієї ж опери, в якій прекрасні образи створили Марко Кропивницький (ІВАН КАРАСЬ), Марія Садовська-Барілотті (ОДАРКА), Марія Заньковецька (ОКСАНА) та ін.

З того часу опера «Запорожець за Дунаєм» не оминула жодну сцену українського театру, ставилась у різних музичних редакціях. Постановки здійснювалися трупами як оперних, так і музично-драматичних театрів України та української діаспори. Тож уявіть лишень, з яким внутрішнім хвилюванням, з яким відчуттям відповідальності замислили ми стати гідними послідовниками тих, хто уже увічнив «Запорожця...» на своїх сценах!

 Перед нашою постановочною групою, в складі якої режисер-постановник О. Саркісьянц, диригент Л. Деркач, художник О. Долоянц, балетмейстер заслужений артист України О. Шиманський, — стояло непросте завдання: адаптувати оперний твір до сцени і творчої специфіки музично-драматичного театру. На це були спрямовані наші творчі зусилля протягом всього минулого літа. Воно й зрозуміло: декорації, музика, костюми — все повинно якісно відповідати тій високій мистецькій «планці», яку маємо намір здолати.

Наразі актори театру інтенсивно «шліфують» ролі: ІВАН КАРАСЬ — заслужений артист України І. Сторожук, артист Д. Олійник; ОДАРКА — артистка Т. Герасименко, заслужена артистка України Г. Чайковська; ОКСАНА — артистки Т. Козюк, О. Попова; АНДРІЙ — артисти Ю. Богач, А. Клименко; СУЛТАН — артисти О. Віт, Д. Олійник; СЕЛІХ-АГА — артисти Я. Кузик, В. Кіт; ІБРАГІМ-АЛІ — артисти В. Шпунт, Т. Юровський; ГАСАН — артисти К. Власенко, О. Кицюк, О. Шпунт; КАТЕРИНА II — заслужена артистка України П. Попач; ГРАФ ПОТЬОМКІН — артист В. Веляник.

Серед акторів — чимало вокалістів, причому, як вельми досвідчених, так і молодих. І це, певна річ, не випадково: маємо справу все ж таки з оперним матеріалом. А от наскільки вправно і оригінально його інтерпретуємо, — оцінюватимете ви, дорогі наші шановні глядачі...

І ще один творчий проект, над яким, паралельно до названих вище постановок, нині інтенсивно працюють постановочна група та весь творчий колектив нашого театру, — психологічна драма «Дезертир життя» місцевого автора, члена Національної спілки письменників України Ростислава Балеми. Вона створена на основі документальної, буквально сенсаційної історії подолянина Степана Ковальчука, котрий, ховаючись від війни, 57 років (!) прожив на горищі своєї хати. Автор по-філософськи виважено і, водночас, емоційно зобразив у творі особисту драму «дезертира століття» в контексті цілих епох та складних історичних перипетій.

У задумі режисера-постановника Марини Семенюк, композитора народного артиста України Миколи Балеми, художника О. Долоянца, балетмейстера заслуженого артиста України О. Шиманського та інших учасників постановочної групи — виготовлення високохудожніх об’ємних декорацій, пошиття реалістичних костюмів, сміливі експерименти з відео, світлом та звуком... Не маємо жодних сумнівів, що цей драматургічний дебют відомого поета викличе жвавий глядацький інтерес. Тому й плануємо неодмінно використовувати майбутню виставу у гастрольній діяльності театру як на теренах області, так і далеко за її межами.

Окрім того, в роботі нині — і філософська притча «Отель двох світів» Еріка Емманюеля Шмітта (сценічна версія і режисура заслуженої артистки України Л. Курманової), і іскрометна комедія Марселя Мітуа «Стрибок у постіль» (режисер-постановник Дмитро Гусаков)...

Нові творчі проекти невдовзі запропонують і відомі українські режисери — народний артист України Олег Мосійчук та заслужений діяч мистецтв України Ігор Борис.

До речі, вже поповнився і репертуар вистав для наших наймолодших глядачів — музичною казкою «Розшукується господар» (за мотивами казки «Не хочу бути собакою» С. Белова, С. Куваєва).

А ще ж, шановні поціновувачі Мельпомени, на вас чекає ще чимало інших вистав, які полюбилися вам у минулих сезонах, а тому є незмінними у теперішньому репертуарі Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Старицького. І про них не менш детально розповідають театральні афіші. Вони теж — наші дужі вітрила...

Марина СЕМЕНЮК,

художній керівник

Хмельницького обласного академічного

музично-драматичного театру ім. М. Старицького. 


__________________________________


«ЗАПОРОЖЕЦЬ ЗА ДУНАЄМ»

ОСТАТОЧНО ОТРИМАВ ХМЕЛЬНИЦЬКУ ПРОПИСКУ


 З нагоди 22-ої  річниці  Незалежності України та 200-ліття від дня народження видатного українського композитора С. Гулака-Артемовського хмельничани одержали нагоду протягом  літа   стати глядачами одразу двох прем’єр найвідомішої опери митця «Запорожець за Дунаєм». Всесвітньовідомий «Запорожець…» вперше, за усі роки незалежності,  «гуляв» хмельницькими сценами: філармонійною та театральною.

 Про першу прем’єру, точніше, концертний варіант опери, що з великим успіхом  пройшов  на філармонійній сцені, газета  вже повідомляла, а ось чергова, серпнева, відбулась в обласному академічному музично-драматичному театрі імені М. Старицького уже в театральній версії (режисер-постановник Олександр  Саркісьянц).

Музичну частину знову взяли  на себе обласний академічний симфонічний оркестр під керівництвом Олександра Драгана. І колектив блискуче впорався зі своїм уже театральним  завданням. У  постановці  взяли участь також  державний академічний ансамбль пісні і танцю «Козаки Поділля»  та зразковий народний дитячий хоровий колектив «Подільські солов’ї» під керівництвом Наталії Бухти (Хмельницька ДМШ № 1). Тож успіх «Запорожця…» на хмельницьких сценах заслужено можна назвати нашим, подільським проривом.

Оскільки дві версії «Запорожця за Дунаєм» стали найбюджетнішими прем’єрами  цього року (за даними управління культури, релігії та національностей облдержадміністрації, на підготовку  масштабного прем’єрного мистецького дійства у філармонії і в театрі використано 260 тисяч гривень). З одного боку, непомірна розкіш: адже культура у нас, в основному, талантами багата, а не фінансуванням… А з іншого: якщо уже показувати перлини вітчизняного мистецтва,  і якщо є мистецькі сили, здатні реалізувати не просто культурний, а й ідеологічний проект, як пропаганду національних цінностей, то скільки можна економити? До того ж, опери у Хмельницькому не ставили два десятиліття… І, слава Богу,  результат виявився вартий витрат. Публіка добре  прийняла оперу і тим дала добро нашим митцям на подібні високомистецькі проекти.

Немає потреби знову переповідати зміст твору, варто  додати лише, що на сцені академічного театру значну частину постановки таки зайняло  драматичне дійство, тоді як філармонія представила, переважно,  музичні фрагменти. І, з огляду на театральний акцент, одразу ж  хочеться назвати  театральним відкриттям  добротну гру заслуженого артиста України Ігоря Сторожука, якому дісталася роль Івана Карася. Складність акторської гри полягала вже у тім, що його партнерами на сцені були співаки-вокалісти філармонії, і, власне, в  жанрі опери, у провідного театрального артиста, як він зізнався, досвід невеликий. І попри це сценічний образ колоритного  Карася актор відтворив  і відспівав  природно і високопрофесійно. Одаркою  на театральній сцені залишилась  іскрометна Фатіма Чергіндзія, заслужена артистка України, солістка філармонії, як і в  попередній версії, отримала беззаперечну симпатію публіки. Власне, дует Карася і Одарки був  партнерськи гармонійним.

 Найбільш ліричним моментом вистави став виступ дуету юних Андрія заслужений артист України Максим Куценко, м. Київ,  Оксани (солістка філармонії Ольга Абакумова), молодість і талант яких зворушили  публіку. Переконливими були Дмитро Кальмучин (величавий красень Султан) та наділений природним почуттям гумору Микола Насонов (Імам). Найвищим, духовним  акордом всього дійства знову став фінал опери, в якому «Молитву»  разом виконали і артисти на сцені, і на балконі — золотоголосі  «Подільські солов’ї», чисті дитячі голоси яких  так були схожі на янгольські. Запам’яталися танцювальні номери   «Козаків Поділля» (балетмейстер  — заслужена артистка України  Олена Єфімчук) та східні танці  акторів балетної трупи театру (балетмейстер — заслужений артист України Олександр Шиманський). Злагодженими були масові сцени, продуманою і чіткою сценографія опери-вистави. Головний продюсер театральної вистави — заслужений працівник культури Петро Данчук.

Опера викликала не лише мистецьку насолоду, а й почуття гордості за  патріотичний, справді якісний продукт. Адже і  добротні сценічні декорації, і якісна світлова заливка створили святкову атмосферу всього  дійства. Такої роботи варта і українська культура, і наша невмируща національна спадщина, яка досі залишається актуальною і невичерпною у красі і геніальності.

Тож чекатимемо на наступні оперні вистави, адже «Запорожець за Дунаєм» залишається  класичною  візитівкою нового  театрального сезону. 

Тетяна СЛОБОДЯНЮК.

(«Подільські вісті»)

Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Годинник
Погода

волог.:

тиск:

вітер:

Сайт-історія існує
Статистика
За день: Всього:
Flag Counter
Наживо:
Наш Банер
 //kmmuzdram.at.ua/baner.jpg
Роман Гуменюк та Ростислав Миколайович Балема